Portofoliul Fondului

La 28 februarie 2017, Fondul Proprietatea avea deţineri în 45 de companii: 13 companii listate reprezentând 24% din VAN şi 33 companii nelistate reprezentând 64% din VAN.  
 
Mai jos, top 10 deţineri ale Fondului:  
 
Numele companiei% capitalul social, deţinut de FP*VAN (mil. EUR)% VAN
Hidroelectrica SA19,9749,328,8
OMV Petrom SA12,6471,218,1
CN Aeroporturi Bucuresti SA20,0168,56,5
E-Distributie Banat SA24,1132,85,1
Engie Romania12,0100,43,9
E-Distributie Muntenia SA12,099,53,8
E-Distributie Dobrogea SA24,184,23,2
BRD Groupe Societe Generale SA3,667,32,6
SDEE Muntenia Nord SA22,056,52,2
SDEE Transilvania Sud SA22,054,52,1
Total Top 10 deţineri ale Fondului 1.984,276,3
VAN2.600,2100,0
VAN pe acţiune0,2705
*Sursa: Situaţia Detaliată a Investiţiilor la 30 decembrie 2016.
Pentru mai multe detalii privind portofoliul Fondului, vă rugăm accesaţi secţiunea Situaţia Detaliată a Investiţiilor, aici.
 
Lista membrilor recomandaţi de Fondul Proprietatea in Consiliile de Administraţie ale companiilor din portofoliu, la data de 31 decembrie 2016: 
Numele companiei

Numărul membrilor Consiliului de Administraţie  

Membrii recomandaţi de FP

Data expirare mandat

Aeroportul International Timisoara - Traian Vuia SA7Madalin Georgescu*

2019

Aeroportul International Mihail Kogalniceanu Constanta SA7Dan Weiler2017
Alcom SA3Vlad Neacsu
Adrian Cighi*
2020
2020
CN Aeroporturi Bucuresti SA7Adrian Cighi*2019
CN Administratia Canalelor Navigabile Constanta7Voicu Cheta2020
CN Administratia Porturilor Dunarii Fluviale SA7Daniel Naftali*2018
CN Administratia Porturilor Maritime SA Constanta7Adrian Cighi*Până la intrarea în vigoare a OUG 109
Complexul Energetic Oltenia SA7Catalin Nichifor2020
Comsig SA3

Vlad Neacsu

Alina Virsan

2017

2017

Conpet SA2Radu Bugica2017
Electrica Distributie Muntenia Nord SA5Oana Truta*2016
Electrica Distributie Transilvania Sud SA5Simona Fatu2017
Electrica Distributie Transilvania Nord SA5Oana Truta*2017
Electrica Furnizare SA5Dan Gheorghe*2017
Enel Distributie Banat SA7Catalin Niculita*2016
Enel Distributie Dobrogea SA7Calin Metes*2016
Enel Energie SA7Calin Metes*2014
Hidroelectrica Sa7Oana Truta*Până la intrarea în vigoare a OUG 109
Nuclearelectrica SA7Sebastian Tcaciuc2017
Oil Terminal7Corin Comsulea2015
OMV Petrom SA9Mark Mobius*2017
Palace SA7Vlad Neacsu2019
Plafar SA5
Voicu Cheta
Daniel Naftali*

2020

2020

Posta Romana SA7Adrian Cighi*2018
Primcom SA3
Madalin Georgescu 
Dan Gheorghe*
2020
2019
Romaero SA7Aurelian Trifa2017
Societatea Nationala a Sarii Salrom SA5
Simona Fatu
Dan Gheorghe*
2020
2020
Transilvania Com3Mihai Mindrutiu2016
Zirom SA3
Dumitru Matei
Tudor Stoia
Daniel Naftali*
2019
2020
2018
 
* Angajaţi Franklin Templeton. Notă: Angajaţii Franklin Templeton, membri ai Consiliilor de Administraţie ale companiilor din portofoliu nu primesc niciun fel de remuneraţie din partea acestor companii. Mai mult, în calitatea lor de membri ai Consiliilor de Administraţie sunt obligaţi să acţioneze în interesul companiei şi al tuturor acţionarilor acesteia şi să respecte toate îndatoririle prevăzute de legislaţia în vigoare
 
 

Structura Portofoliului - pe tipuri de active la 28 februarie 2017

  •  
    Acţiuni listate24,06%
  •  
    Acţiuni nelistate64,26%
  •  
    Lichidităţi nete şi creanţe*11,68%