Portofoliul Fondului

La 29 aprilie 2016, Fondul Proprietatea avea deţineri în 47 de companii: 13 companii listate reprezentând 29% din VAN şi 34 companii nelistate reprezentând 64% din VAN.  
 
Mai jos, top 10 deţineri ale Fondului:  
 
Numele companiei% capitalul social, deţinut de FPVAN (mil. EUR)% VAN
Hidroelectrica SA19,9592,823,7
OMV Petrom SA19,0552,722,1
Enel Distributie Banat SA24,1139,45,6
E.ON Distributie Romania SA18,3114,04,6
CN Aeroporturi Bucuresti SA20,0111,24,4
Enel Distributie Muntenia SA12,0101,74,1
Engie Romania (fosta GDF Suez Energy Romania SA)12,099,64,0
Enel Distributie Dobrogea SA24,189,63,6
Electrica Distributie Muntenia Nord SA22,056,72,3
BRD Groupe Societe Generale SA3,652,32,1
Total Top 10 deţineri ale Fondului 1.917,876,5
VAN2.505.0100,0
VAN pe acţiune0,2416
Pentru mai multe detalii privind portofoliul Fondului, vă rugăm accesaţi secţiunea Situaţia Detaliată a Investiţiilor, aici.
 
Lista membrilor recomandaţi de Fondul Proprietatea in Consiliile de Administraţie ale companiilor din portofoliu, la data de 30 aprilie 2016: 
Numele companiei

Numărul membrilor Consiliului de Administraţie  

Membrii recomandaţi de FP

Data expirare mandat

Aeroportul International Timisoara - Traian Vuia SA7Dan Gheorghe*

2019

Aeroportul International Mihail Kogalniceanu Constanta SA7Dan Weiler2017
Alcom SA3Daniel Preunca
Adrian Cighi*
2019
2019
CN Aeroporturi Bucuresti SA5Adrian Cighi*2019
CN Administratia Canalelor Navigabile Constanta7Calin Metes*2016
CN Administratia Porturilor Dunarii Fluviale SA7Daniel Naftali*2018
CN Administratia Porturilor Maritime SA Constanta7Adrian Cighi*2020
Complexul Energetic Oltenia SA7Dan Gheorghe*2016
Comsig SA3

Vlad Neacsu

Alina Virsan

2017

2017

Conpet SA2Radu Bugica
Dragos Dinu
2017
2017
Electrica Distributie Muntenia Nord SA5Oana Truta*2016
Electrica Distributie Transilvania Sud SA5Simona Fatu2017
Electrica Distributie Transilvania Nord SA5Oana Truta*2017
Electrica Furnizare SA5Oana Truta*2013
Enel Distributie Banat SA7Catalin Niculita*2016
Enel Distributie Dobrogea SA7Calin Metes*2016
Enel Energie SA7Calin Metes*2014
Nuclearelectrica SA7Sebastian Tcaciuc2017
Oil Terminal7Corin Comsulea2015
OMV Petrom SA9Mark Mobius*2017
Palace SA7Vlad Neacsu2019
Plafar SA5
Marius Dan*
Daniel Naftali*

Până la intrarea în vigoare a OUG 109

Posta Romana SA7Adrian Cighi*2018
Primcom SA3
Madalin Georgescu 
Dan Gheorghe*
2016
2019
Romaero SA7Aurelian Trifa2017
Societatea Nationala a Sarii Salrom SA5
Simona Fatu
Dan Gheorghe*
2016
2019
Transilvania Com3Mihai Mindrutiu2016
Zirom SA3
Monica Stroe 
Dorin Boboc
Daniel Naftali*
2015
2015
2014

 
* Angajaţi Franklin Templeton. Notă: Angajaţii Franklin Templeton, membri ai Consiliilor de Administraţie ale companiilor din portofoliu nu primesc niciun fel de remuneraţie din partea acestor companii. Mai mult, în calitatea lor de membri ai Consiliilor de Administraţie sunt obligaţi să acţioneze în interesul companiei şi al tuturor acţionarilor acesteia şi să respecte toate îndatoririle prevăzute de legislaţia în vigoare
 
 

Structura Portofoliului - pe tipuri de active la 29 aprilie 2016

  •  
    Acţiuni listate28,83%
  •  
    Acţiuni nelistate64,38%
  •  
    Lichidităţi nete şi creanţe*6,79%